Çar. Ağu 17th, 2022

Tokat yeni haber

Yeni Haber Doğru Haber

Kadının Aklından, Yararlanmamız Lazım

3 min read
Dedeman Otelin toplantı salonunda düzenlenen toplantıda Türkiye Odalar Borsalar Birliği Tokat İl Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Şükriye Balcı ile İl Kadın Girişimciler İcra Kurulu Üyesi Elif Burcu Açıkgöz yaptıkları konuşmada, kadın girişimcilerin iş hayatındaki sorunlarına çözüm ve rekabet edebilecekleri ortam için Vali Dr. Ozan Balcı dan destek istediler.
Tokat İl Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Şükriye Balcı

tokat.gen.tr

Dedeman Otelin  toplantı salonunda düzenlenen toplantıda Türkiye Odalar Borsalar Birliği Tokat İl Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Şükriye Balcı ile  İl Kadın Girişimciler İcra Kurulu Üyesi Elif Burcu Açıkgöz yaptıkları konuşmada,  kadın girişimcilerin  iş hayatındaki sorunlarına çözüm ve  rekabet edebilecekleri ortam için Vali Dr. Ozan Balcı dan destek istediler.

Kadın girişimcileri tek tek tanıyarak,  proje, fikir ve taleplerini dinleyen Vali Dr. Ozan Balcı,  kadın girişimcileri dinlemekten çok büyük mutluluk duyduğunu söyledi. 

Kadının Aklından, Zekasından, Yetenek ve Yetilerinden Yararlanmamız Lazım
İş kadınlarının gücünün Tokat’ın gücü demek olduğuna dikkat çeken Vali Dr. Ozan Balcı, “Kadının aklından, yeteneklerinde, yetilerinden, yürekliliğinden, yaratıcılığından yararlanmayan kurumlar vücudunun yarısı felç olmuş insana benzer. Dolayısıyla bizim kadının aklından zekasından, yetenek ve yetilerinden yaralanmamız lazım.” dedi. 
İdarecilere düşen görevin, kadınların gücünden, enerjisinden yararlanabilmek için önlerindeki engelleri kaldırmak ve işlerini kolaylaştırmak  olduğunu ifade eden Vali Dr. Ozan Balcı, “Bunu çok önemsiyorum. Hatta Türkiye’nin önünün kadınlardan dolayı açık olduğunu düşünüyorum. Kadınlara çalışıyor musun çalışmıyor musun sorusunu mantıklı bulmuyorum. Kadınlara nerede çalışıyorsun diye sormak lazım. Türkiye’nin önü şundan dolayı açık; Avrupa’da kadınların istihdama katılım oranı yüzde 60 civarında, bizde ise yüzde 30 civarında ama 7-8 yıl önce 23 civarındaydı. Bu ne demek; şu anda okullarımızın yarısı kızlardan oluşuyor. Üniversite öğrencilerinin yarısı da kızlardan oluşuyor. Önümüzdeki dönemde giderek artan bir şekilde kadınlar ekonomik, sosyal, kültürel yaşama daha aktif bir şekilde katılacaklar. Toplumda daha etkili olacaklar demektir. O zaman burada sistemi kurup organize olan, çağın gidişatını, Türkiye’nin gidişatını daha iyi okuyup, daha iyi örgütlenen, gücünü enerjisini üretkenliğe verebilen, kendi eğitimini alabilen, o yetenek ve yetilerle donatılan kadınlar ve iller öne çıkacak, ayak uyduracak. Geldiğim yerde müdürlerin yarısını kadın yapmıştım. Kadınlarla çalışmak benim için daha kolay. Kadınlarda işi zamanında yapma eğilimi çok yüksek. İş bilinci ve sorumluluğu çok yüksek. Çünkü kadının elinin değdiği yerde daha bir bereket, düzen ve tertip oluyor. Bizim sağlık sektöründe, eğitim sektöründe yarı yarıya kadın, orada da baya bir nitelik var.” dedi.


Vali Dr. Ozan Balcı, “Yeni bir proje yapacağız. Projenin adı ‘Kadının Gücü, Tokat’ın Gücü’ olacak. İlçelerde kadınlardan oluşan 4-5 kişilik koalisyon kurun. Merkez ayrı koalisyon ilçeler ayrı koalisyon kursun. İlçelerin hepsinde oluşturun bu koalisyonu birer temsilci seçin merkezde oluşan merkez koalisyona bilgi versin. Bende oradan bilgi alarak bütün yaptığınız işlerde yardımcı olmaya çalışacağım. Sizleri takip etmiş olacağım. Bu da ne işimize yarayacak; kadın istihdamının önünü açmak açısından faydalı olacağını düşünüyorum. Sizin gücünüzden yararlanarak diğer kadınların istihdama kazandırılması lazım. Sizin de problemlerinizi halletmemiz lazım. Hem ilçelerin problemlerini totalde de Tokat’ın problemlerini halletmiş olacağız.” diye konuştu.